Biopsja

Biopsja jest zabiegiem diagnostycznym. Polega na pobraniu tkanek chorobowo zmienionych i poddaniu ich badaniu. W weterynarii wykorzystuje się zwykle dwa rodzaje biopsji:

  1. biopsja aspiracyjna cienkoigłowa/BAC/-polega na pobraniu tkanek igłą i strzykawką na zasadzie podciśnienia, umieszczeniu ich na szkiełku, zabarwieniu i ocenie pod mikroskopem.
  2. biopsja gruboigłowa – specjalną igłą pobiera się wycinek tkanek o cylindrycznym kształcie, który jest utrwalany a następnie oceniany przez histopatologa.

Nasi Pacjenci zabieg ten mają wykonany zwykle w znieczuleniu miejscowym, premedykacji a czasami podczas zabiegu chirurgicznego. Celem biopsji jest określenie czy zmienione tkanki wykazują cechy zapalenia czy nowotworzenia.

Dzięki badaniu można określić w jakich granicach należy usunąć zmienione tkanki, czy rokowanie po zabiegu będzie pomyślne. Biopsja pomaga również w prowadzeniu ukierunkowanego leczenia w przypadkach konkretnych schorzeń nerek, wątroby, jelit czy skóry. Biopsja jest w większości przypadków bezpiecznym dla zwierzaka i bardzo przydatnym badaniem. Daje wiele korzyści a jest mało obciążająca dla Zwierząt. Szczególnie biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozwala w krótkim czasie postawić rozpoznanie albo ukierunkować dalsze badanie.

Zapisz się na konsultację specjalistyczną ze Swoim Pupilem.

Partnerzy kliniki: