Kastracja

Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad na temat szczepień, ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, ewentualnych wcześniejszych znieczuleń. Jeśli na przykład kot nie był wcześniej szczepiony, zwraca się uwagę na konieczność wykonania testu na białaczkę. Przed zabiegiem każdy Pacjent jest szczegółowo badany.

W przypadku starszych pacjentów (takich powyżej 5 lat) kwalifikacja do zabiegu przebiega na podstawie wcześniej wykonanych badań krwi (morfologia, biochemia- sprawdzające parametry wątrobowe , trzustkowe i nerkowe). Niejednokrotnie jest przeprowadzana konsultacja kardiologiczna EKG , RTG klatki piersiowej. W razie niezadowalających wyników Pacjent ma ustalane leczenie kardiologiczne lub ogólne, a to wszystko po to, by ustabilizować jego stan. Lekarz zaleca najlepszy dla Pacjenta model znieczulenia, który pozwoli na bezpieczne wykonanie zabiegu.

Zabieg przeprowadzany jest z zastosowaniem tlenoterapii. Stosowana jest już w trakcie premedykacji oraz podczas samego zabiegu. Tlenoterapia jest szczególnie ważna u kotów. Zmniejsza ona do minimum tzw. syndrom pokastracyjny. U starszych pacjentów, oraz ras krótkoczaszkowych stosuje się lęki w premedykacji i sedacji dostosowane do wieku, wagi, stanu zdrowia, rasy.

Chirurg wraz z asystującym mu technikiem weterynarii przeprowadza zabieg, w trakcie którego monitorowana jest praca serca, temperatura, ciśnienie krwi oraz saturacja. Znieczulenie ogólne wykonuje się wyłącznie w narkozie wziewnej. Zawsze również podaje się bezpieczny anestetyk inhalacyjny. Po zabiegu Pacjent poddawany jest tlenoterapii. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego Pupila. Ograniczamy do minimum ewentualne powikłania związane z zabiegiem.

Po skończonym zabiegu lekarz kontroluje temperaturę ciała zwierzęcia, które jest zabezpieczone lekiem przeciwbólowym i antybiotykiem. Specjalista decyduje, kiedy pacjent jest wypisany do domu. W razie konieczności dłuższej obserwacji  zwierzęcia jest ono umieszczone w szpitalu dla zwierząt na czas jednej doby.

Godny podkreślenia jest fakt, że pacjent zostaje wypisany do domu dopiero po odzyskaniu całkowitej przytomności.  Oddaje się go właścicielowi wraz z dokładnym opisem zabiegu, zaleceniami dotyczącymi podawania leków, ochrony rany pooperacyjnej, diety oraz terminu kontroli i usunięcia szwów.

Zabieg kastracji u kotów wykonuje się bezszwowo, natomiast psom zakłada się zaledwie dwa, trzy szwy.

Zabieg kastracji, jak każdy zabieg, jest obarczony ryzykiem. Zwierzę może mieć nieprawidłową reakcję na znieczulenie, dostać krwotoku pooperacyjnego, infekcji itp. Statystycznie ryzyko komplikacji pooperacyjnych sięga, w zależności od źródeł - 6-20% a ryzyko zgonu z powodu zabiegu kastracji jest niskie - koło 0,1%.

Umów sie na wizytę.

Partnerzy kliniki: