Mielografia

Badanie kontrastowe kanału rdzenia kręgowego – Mielografia.

Badanie mielograficzne jest badaniem radiologicznym kanału rdzenia kręgowego polegającym na podaniu środka cieniującego, pochłaniającego promienie X, do kanału rdzenia kręgowego. Dzięki temu badaniu można uwidocznić zmiany w kanale rdzenia kręgowego jak i samego rdzenia kręgowego dotyczące nie tylko układu kostnego ale też tkanek miękkich (np. nowotwory opon rdzenia kręgowego, przemieszczenia krążka międzykręgowego, uszkodzenia rdzenia w wyniku urazu - złamania kręgów, zwichnięcia i nadwichnięcia).

U zwierząt w celu podania kontrastu wykonuje się dwa rodzaje wkłuć - podpotyliczne oraz lędźwiowe. Po podaniu środka cieniującego wykonuje się kilka zdjęć w celu uwidocznienia przepływu kontrastu wzdłuż rdzenia.

Mielografię u Zwierząt wykonuje sie w znieczuleniu ogólnym co pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego w trakcie badania. W związku z tym każde Zwierzę, bez względu na wiek, powinno być poddane szczegółowemu badaniu ogólnemu. Badanie to obejmuje badanie neurologiczne, kardiologiczne oraz badanie krwi (morfologia i biochemia pozwalająca ocenić stan nerek oraz wątroby).

Umów się na wizytę.

Partnerzy kliniki: