Onkologia weterynaryjna

Nowotwory pojawiają się u zwierząt w każdym gatunku i w każdym wieku. W ciągu całego życia zwierzęta narażone są na działanie czynników rakotwórczych z którymi normalnie działający zdrowy organizm potrafi walczyć. Gdy siły układu obronnego ulegną osłabieniu dużo łatwiej jest o zachorowanie. Takie zjawisko często ma miejsce w starszym wieku.

Choroba nowotworowa podobnie jak u ludzi jest niebezpieczna, nieprzewidywalna ale również jak u ludzi można i trzeba skutecznie z nią walczyć.

Działanie rakotwórcze może mieć szereg czynników: hormonalne, dietetyczne, wirusowe, pasożytnicze, genetyczne oraz starzenie się organizmu. Każda współistniejąca choroba, zaburzenie pracy narządów, niewydolność układowa (niewydolność układu oddechowego, krążenia, wydalniczego, przewodu pokarmowego) może mieć wpływ na skuteczność leczenia choroby nowotworowej. Bardzo ważną sprawą, niejednokrotnie decydującą o możliwości skutecznego leczenia jest moment rozpoznania choroby. Niestety często weterynaryjni pacjenci z problemami onkologicznymi trafiają do lekarzy weterynarii w zaawansowanych stadiach choroby.

Czasami zdarza się, że podczas rutynowej wizyty lekarz zwróci uwagę na niepokojące go objawy, czasami zbagatelizuje problem, który zasygnalizuje mu zaniepokojony właściciel.

Objawy choroby nowotworowej są różne w zależności od charakteru, rozległości i stadium zaawansowania procesu. Zmiany, narośla, guzki, wyczuwalne na skórze, w obrębie gruczołu mlekowego, w jamie ustnej, problemy z oddawaniem kału, spadek apetytu, postępujące chudnięcie, gorsza jakość okrywy włosowej i bladość błon śluzowych, gorsza kondycja, szybsze męczenie się, osowiałość. Często towarzyszą im objawy wynikające ze współistniejących chorób, których zwalczenie ma istotne znaczenie dla wzmocnienia sił organizmu. Należy pamiętać, że nawet najmniejsze zmiany są powodem do niepokoju, a wczesna diagnostyka, odpowiednio pokierowane leczenie i opieka nad pacjentem, daje szansą na długie i szczęśliwe życie zwierzaka.

W Klinice Weterynaryjnej Arka oferujemy Państwu i Państwa zwierzętom kompleksowe usługi z zakresu profilaktyki zdrowotnej, czułe metody diagnostyczne – począwszy od badania klinicznego, diagnostyki obrazowej, badania biochemicznego, morfologicznego krwi, poprzez badania cytologiczne i histopatologiczne zmian, które są niezbędne do rozpoznania rodzaju nowotworu i maja kluczową rolę w określeniu metody postępowania, oraz rokowania u pacjentów onkologicznych.

Po rozpoznaniu choroby i ustaleniu kondycji pacjenta oferujemy Państwu leczenie przyczynowe, objawowe i opiekę poprawiającą komfort życia pacjentowi z problemem onkologicznym. Leczenie przyczynowe obejmuje przede wszystkim działanie operacyjne, ale także leczenie cytotoksyczne, wspomagające i opiekę paliatywną.

Zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, całodobowa opieka nad hospitalizowanymi pacjentami wymagającymi intensywnej terapii, specjalistyczny sprzęt, najnowsze leki, pozwalają nad wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom. Walka o życie Pacjentów, jest wspólnym celem Państwa i naszego zespołu. 

Zapisz się na konsultację specjalistyczną jeszcze dziś >

Partnerzy kliniki: