Klinika Weterynaryjna Arka
Piotr Derkowski, Jerzy Gawor

ul. Chłopska 2a
30-806 Kraków
E-mail: arka@pp.com.pl
Telefon: +48 12 658 83 65

M: +48 514 953 685 /numer czasowy/

CAŁODOBOWY DYŻUR WETERYNARYJNY.

Godziny przyjęć:
poniedziałek - piątek: 9:00-19:00
soboty: 9:00-15:00
niedziele i święta: 9:00-12:00

Jak zaaplikować tabletkę

23.06.2012

Wprowadzenie i kontynuowanie programu leczenia ustalonego przez lekarza weterynarza wymaga od właściciela zwierzęcia podawania leków w domu. Często leki są w postaci tabletek ale również w postaci syropów, zawiesin i płynów.

Bywają sytuacje w których podanie tabletki w kawałku smakołyka nie nastręcza trudności. Są niestety również sytuacje w których podanie tabletek jest nie lada wyzwaniem zwłaszcza jeśli chodzi o psy ras małych, a tym bardziej koty.

Podstawową metodą podawania leków wydaje się podawanie bezpośrednio do jamy ustnej. Bardzo ważne jest aby pamiętać że niektóre leki mają działanie drażniące na błonę śluzową przełyku do której bardzo łatwo się przyklejają np. doxycyklina u kotów i po ich podaniu należy podać wodę lub trochę jedzenia które mają za zadanie przepchnąć wcześniej podaną tabletkę .

Możemy również użyć specjalnych urządzeń do podawania leków, które umożliwia podanie tabletki głęboko w okolicę gardła minimalizując ryzyko pogryzienia lub wyplucia tabletki.

Innym sposobem jest rozgniecenie tabletki wymieszanie jej z pasztetem, masłem lub jogurtem i podanie przez strzykawkę. Większość leków ma nieprzyjemny często gorzki smak więc mieszanie z wodą powoduje jeszcze większy dyskomfort zwierzęcia, silny ślinotok i złe skojarzenia. Pokarmy maskują przynajmniej częściowo smak leku.
Rozgniecioną tabletkę można również rozmieszać w niewielkiej ilości masła lub pasztetu uformować kulkę i przykleić do podniebienia z którego zwierzę zliże je językiem.

U kotów możemy posunąć się do jeszcze jednej sztuczki. Mianowicie wspomnianym wyżej masłem z rozgniecionym lekiem smarujemy przednie łapy lub okolicę pyska. Ponieważ koty znane są z czystości wyliżą nawet najbardziej gorzki lek aby tylko porządnie się umyć.

Wróć

Partnerzy kliniki: