Klinika Weterynaryjna Arka
Piotr Derkowski, Jerzy Gawor

ul. Chłopska 2a
30-806 Kraków
E-mail: arka@pp.com.pl
Telefon: +48 12 658 83 65

M: +48 514 953 685 /numer czasowy/

CAŁODOBOWY DYŻUR WETERYNARYJNY.

Godziny przyjęć:
poniedziałek - piątek: 9:00-19:00
soboty: 9:00-15:00
niedziele i święta: 9:00-12:00

Pobranie moczu do badania

23.02.2012

Pobiera się go poprzez nakłucie pęcherza moczowego Jałową igła i pobranie moczu do jałowej strzykawki. Procedura jest bezbolesna zwierzęta znoszą ją bardzo dobrze. Zaletą takiego sposobu pobierania moczu jest dokładniejsze badanie a przede wszystkim możliwość wykonania wiarygodnego posiewu moczu.

W czasie pobierania moczu do kubeczka czy kuwety zawsze występuje zanieczyszczenie związane z samym faktem pobierania czy przelewania moczu. Jałowe pobranie jest szczególnie ważne dla zwierząt cierpiących na przewlekle choroby dróg moczowych i monitorowania postępów terapii.

Niemniej czasami prosimy naszych klientów o przyniesienie moczu Pupila pobranego do jałowego kubeczka. Można go otrzymać w naszej Klinice lub zakupić w aptece. Mocz pobieramy zwykle rano, po nocy w czasie której nie podajemy zwierzęciu dodatkowych porcji wody. Rzutuje na wynik ciężaru właściwego, który jest bardzo ważnym diagnostycznie parametrem.

Rano, przed spacerem możemy delikatnie oczyścić lub umyć okolice pochwy lub pracia z zewnątrz. Zaopatrujemy się w jałowy zakręcony kubek (wyciągnięty z jałowego opakowania), rękawice gumowe. Dobrze jeśli ktoś nam może pomoc. Czasami zamiast wprost do jałowego kubka łatwiej jest pobrać mocz do wyparzonej chochelki lub mniejszej również wyparzonej miseczki.

Staramy się pobrać przynajmniej 5 ml moczu ale czasami udaje się pobrać tylko 1-2 ml. Przelewamy go niezwłocznie do przygotowanego jałowego kubeczka i mocno zakręcamy. Dołączamy kartkę z opisem – nazwisko właściciela i imię zwierzęcia oraz godzina pobrania. Do momentu przyniesienia do badania mocz należy przechowywać w lodowce .
Staramy się przynieść mocz jak najszybciej , badanie po kilku godzinach od pobrania nie jest wiarygodne. U kotów mocz możemy pobierać do czystej , wyparzonej kuwety gdzie dla zachęty nasypiemy trochę specjalnego żwirku do pobierania moczu. Można go nabyć w naszym sklepie weterynaryjnym przy ul. Chłopskiej 2a.

Wróć

Partnerzy kliniki: