Klinika Weterynaryjna Arka
Piotr Derkowski, Jerzy Gawor

ul. Chłopska 2a
30-806 Kraków
E-mail: arka@pp.com.pl
Telefon: +48 12 658 83 65

M: +48 514 953 685 /numer czasowy/

CAŁODOBOWY DYŻUR WETERYNARYJNY.

Godziny przyjęć:
poniedziałek - piątek: 9:00-19:00
soboty: 9:00-15:00
niedziele i święta: 9:00-12:00

Toaleta oczu i uszu

23.06.2012

Czy dbasz o oczy i uszy o swojego Pupila? Wiesz, że są one narażone na czynniki środowiskowe takie jak pyłki roślin i brud oraz bakterie i wirusy. Jeśli w oczach ulubieńca często pojawia się nadmiar łez albo w kącikach oczu zaschnięty wysiłek, za pomocą nawilżonego przegotowaną wodą lub naparu z ziela świetlika przemywamy je od zewnętrznego kąta do środka, w stronę nosa.

Jeśli zwierzę zaczyna mrużyć oczy, pojawia się z nich wypływ kilka razy w ciągu dnia lub widzimy, że są zaczerwienione konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Uszy psa i kota są bardzo wrażliwe a ich toaleta i częstość jej wykonywania zależy od ich stanu obecnego. U niektórych zwierząt wnętrze przewodu słuchowego pokrywa woskowina, u części z nich zbiera się nadmiar brunatnej wydzieliny a nierzadko mamy nawracające stany zapalne przewodu słuchowego.

Do toalety uszu stosujemy specjalne płyny i emulsje, które można zakupić również w naszym sklepie zoologicznym. Mają one bardzo dobre własności oczyszczające a także przeciwzapalne. Stosujemy zwykle jeden, dwa razy w tygodniu chyba że lekarz doradzi inaczej. Do przewodu słuchowego wlewamy najlepiej ogrzany płyn /około 2-5 ml/ a następnie masujmy ok 30 sekund. Następnie za pomocą waty lub płatków kosmetycznych osuszamy. Gdy mamy wątpliwości czy dobrze wykonujemy toaletę oczu lub uszu ,zawsze możemy zasięgnąć porady naszego lekarza.

Wróć

Partnerzy kliniki: