Rozszerzenie i skręt żołądka

Jeśli zauważyłeś u swojego psa lub kota: niepokój, ślinotok, próby wymiotowania. Twój pies ma trudności w oddychaniu, jego oddech jest krótki i płytki, jego brzuch jest powiększony i napięty, bolesny. Widać, że zwierze wyraźnie jest osłabione. To może być rozszerzenie żołądka.

Objawy pojawiają się nagle i postępują szybko. Pies może zapaść w śpiączkę wskutek wstrząsu. Im szybsza będzie nasza reakcja tym większe szanse na jego powrót do zdrowia.

Co to jest rozszerzenie żołądka?

Rozszerzenie występuje gdy żołądek jest nadmiernie rozciągnięty przez gromadzący się gaz . Jest to chorobą o przebiegu nadostrym, nieleczone kończy się śmiercią w ciągu kilku godzin. Powiększony żołądek ma tendencje do obracania się wzdłuż swojej osi. W konsekwencji zgromadzony w żołądku duże ilości gazu nie mogą zostać przesunięte ani do przełyku ani do jelita cienkiego. Dodatkowo wewnątrz żołądka stale produkowane są duże ilości gazów, które jeszcze bardziej rozszerzają i tak już powiększony żołądek.

Następstwem skrętu żołądka jest spadek ciśnienia krwi; niedokrwienie narządów w jamie brzusznej: jelit, wątroby, nerek; pojawienie się we krwi toksyn, arytmia serca, która prowadzi do zapaści; zaburzenia krzepnięcia krwi co tworzy małe zatory i uniemożliwia zatamowania krwawienia. Jeśli dochodzi do skrętu żołądka to wraz z nim dochodzi do skrętu śledziony. Skręt żołądka wymaga leczenia operacyjnego. Rozszerzenie i skręt żołądka można rozróżnić tylko z pomocą badania RTG!

Leczenie polega na intensywnym leczeniu wstrząsu i odbarczeniu żołądka.

Zwierzęta z skrętem żołądka muszą być poddane leczeniu operacyjnemu. Polega to na repozycji żołądka i przyszyciu do powłok brzusznych co zapobiega kolejnym skrętom. Często również trzeba usunąć skręconą obrzękniętą śledzionę. Czasami niezbędne jest usunięcie fragmentów ściany żołądka.

Po leczeniu doraźnym operacyjnym lub nie, niezbędna jest intensywna opieka przez kolejne 48-72 godziny. Po rozszerzeniu i skręcie żołądka wystąpić mogą powikłana typu: zastój krwi w naczyniach krezkowych  zakażenia i endotoksemia, martwica fragmentu ściany żołądka , utrata krwi, zaburzenia pracy serca, zaburzenia poziomu elektrolitów, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej wiele innych powoduje konieczność dokładnego i ciągłego monitorowania stanu pacjenta. W czasie intensywnej opieki oraz szybkich działaniach lekarskich w zależności od reakcji Pacjenta, w szpitalu dla zwierząt wykonywane są badania krwi, ciśnienia, EKG, USG itp. Taką opieką można zapewnić tylko zwierzęciu hospitalizowanemu.

Rokowanie zależy od tego jak szybko choroba zostanie rozpoznana i leczona oraz od trafności opieki pooeracyjnej. Niestety nawet w najlepszych ośrodkach śmiertelność sięga 30%.

 W przypadku braku niezwłocznej interwencji weterynarza  śmierć zwierzęcia jest nieunikniona.

Kontakt Klinika Weterynaryjna Arka.

Partnerzy kliniki: