Sterylizacja

Sterylizacja to zabieg profilaktyczny. Zapobiega nieplanowanym ciążom, ciążom urojonym, nowotworom, guzom sutka, ropomaciczu i uciążliwościom związanym z cieczką.

Zabieg sterylizacji, jak każdy zabieg, jest obarczony ryzykiem stąd ważne jest, jak się go przeprowadza. Zwierzę może mieć nieprawidłową reakcję na znieczulenie, dostać krwotoku pooperacyjnego, infekcji itp. Statystycznie ryzyko komplikacji pooperacyjnych sięga 6-20% a ryzyko zgonu z powodu zabiegu sterylizacji jest niskie  to koło 0,1%.

Ponieważ dbamy o bezpieczeństwo twoje Pupila zmniejszamy ryzyko zabiegu do minimum. Już w trakcie premedykacji stosowana jest tlenoterapia. Ważne jest to szczególnie przy zabiegach u kotek. Dobór leków w premedykacji i sedacji dostosowuje się do wieku, wagi , stanu zdrowia ,rasy.

Przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się wywiad z właścicielem na temat szczepień, ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, przebytych chorób, ewentualnych wcześniejszych zabiegów, ciąż czy rui. Przed zabiegiem pacjentka jest szczegółowo badana, a w razie wątpliwości przeprowadza się dodatkowe badania krwi, USG, RTG.

Pacjentki starsze - powyżej 5 roku życia, przechodzą procedurę kwalifikacji do zabiegu. Mają robione badania krwi /morfologię, biochemię- sprawdzenie parametrów wątrobowych, trzustkowych i nerkowych/. Niejednokrotnie przeprowadza się konsultację kardiologiczną EKG , RTG klatki piersiowej. Wykonywane są badania ogólne sprawdzające czy nie ma wypływu z dróg rodnych, czy zmian w obrębie gruczołu mlekowego. Jeśli wyniki nie są zadowalające, pacjentka ma ustalane przed zabiegiem leczenie kardiologiczne lub ogólne - wszystko w celu ustabilizowania stanu zdrowia Twojego Pupila.

Zabieg przeprowadza chirurg wraz z asystentem i pomocą anestetyczna. W tym czasie monitoruje się pracę serca, temperaturę, ciśnienie krwi saturację oddechu. Wszystko po to by ograniczyć do minimum ewentualne powikłania związane z zabiegiem. Znieczulenie ogólne wykonywane jest wyłącznie w narkozie wziewnej. Korzystamy z bezpiecznego anestetyku inhalacyjnego. Po zakończeniu zabiegu pacjentka jest poddawana tlenoterapi.

Po zabiegu Pacjentka ma kontrolowaną temperaturę ciała, a po wybudzeniu wyprowadzana jest na spacer. Dostaje także leki przeciwbólowe i antybiotyk. Rana pooperacyjna zostaje zabezpieczona - pacjentka ma dopasowany fartuszek ochronny lub kołnierz . Decyzją lekarza zwierzę wydawane jest do domu. W razie jakichkolwiek podejrzeń lekarz zatrzymuje Pacjentkę na dobę w szpitalu dla zwierząt.

Zwierze wydawane jest do domu z wypisem zawierającym: opis rodzaju zabiegu, zalecenia dotyczące podawania leków , ochrony rany pooperacyjnej, zalecenia dietetyczne oraz termin kontroli i usunięcia szwów.

Umów się na wizytę.

Partnerzy kliniki: