Usuwanie kleszczy

Dokładnie kontroluj okrywę włosową Zwierzaka i powierzchnię skóry po powrocie do domu zwłaszcza z terenów gdzie występują kleszcze. Zawsze istnieje ryzyko obecności kleszcza.

Kleszcze jako pasożyty zewnętrzne zwierząt i ludzi powodują obrażenia zewnętrzne ale co ważniejsze przenoszą wiele patogenów. Unikanie kontaktu z kleszczami będącymi nosicielami jest najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym.

W profilaktyce największe znaczenie mają nieswoiste metody ochrony przed kleszczami czyli stosowanie środków przeciwpasożytniczych, które chronią nie tylko psy i koty ale zapobiegają przynoszeniu kleszczy. W ten sposób minimalizują ryzyko pogryzienia domowników.

Zastosowanie profilaktyki nie zawsze uchroni zwierzę przed atakiem kleszcza.

Usuwanie KLESZCZA powinno do minimum ograniczyć narażenie na zakażenie chorobami przenoszonymi przez kleszcze. W sytuacji gdy kleszcz nie jest martwy istnieje duże prawdopodobieństwo przekazania płynów ustrojowych wraz z patogenami do organizmu żywiciela. Zasada ta odnosi się nie tylko do pacjenta ale również do osoby udzielającej pomocy. Zakaźne patogeny mogą znajdować się na powłoce ciała kleszcza więc usuwając kleszcza gołymi rękami narażamy się na ryzyko.

Ważne! Każde dotknięcie kleszcza powoduje jego silniejsze „wkleszczenie się” w skórę. Smarowanie kleszczy różnymi substancjami np. benzyną, naftą, czy tłuszczami powoduje duszność i wydalanie przez kleszcza większej ilości śliny i wymiocin które mogą zawierać patogeny. Nieprawidłowy sposób usuwania kleszcza oprócz rozerwania pasożyta i pozostawienia narządów gębowych w skórze może powodować przypadkowe uchwycenie sierści zwierzęcia co powoduje ból i dodatkowy niepokój.

Pamiętaj by po samodzielnym usunięciu kleszcza zawsze odkazić to miejsce po kleszczu.

Lekarz weterynarii informuje o istniejącym ryzyku, zaleca ogólną obserwację zwierzęcia ze szczególnym uwzględnieniem zachowania, koloru moczu i miejsca wkłucia przez minimum 30 dni pod kątem wystąpienia rumienia.

Usuwając kleszcza zadbajmy o naszych czworonogów tak aby nie narazić ich dodatkowo na choroby przenoszone przez te pajęczaki.

Umów się na wizytę.

Partnerzy kliniki: