Zabiegi Ortopedyczne

Gdy Zwierzak ma złamanie, zwichnięcie lub jest po wypadku – konieczna może być wizyta u chirurga ortopedy.

Problem ortopedyczny może wynikać również z wad wrodzonych na przykład z wrodzonych wad kości, stawów lub kręgosłupa. Zmiany takie wymagają odpowiednio przeprowadzonej diagnostyki i dobrze dobranego leczenia. Nie leczone mogą powodować zniekształcenie postawy Zwierzęcia, utrudnienie lub uniemożliwienie ruchu, a nawet śmierć Pacjenta.

Ortopedia jest działem chirurgii zajmującym się zapobieganiem i leczeniem wrodzonych i nabytych zaburzeń narządów ruchu. Dotyczy to zarówno kończyn jak i kręgosłupa zwierząt.

Szczególne osiągnięcia w dziedzinie ortopedii osiągamy w leczeniu chorób stawów w tym dysplazji stawów biodrowych.

Wrodzona dysplazja stawów biodrowych

Wrodzona dysplazja stawów biodrowych  to rozluźnienie tego stawu które prowadzi do przemieszczenia głowy kości udowej względem panewki miednicy i rozwija się od narodzin do 7-9 miesiąca życia psa. Wbrew powszechnej opinii rozpoznanie tej choroby powinno następować jak najwcześniej. Zalecamy badania RTG u psów w wieku 10-12 tygodni, które pozwalają na wyrycie tego problemu.

Brak interwencji lekarskiej w odpowiednim momencie może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym, które będą powodować ból a w niektórych przypadkach unieruchomienie stawu które będzie uniemożliwiać chodzenie.

Pamiętajmy, że wczesna diagnostyka i prawidłowe postępowanie ze szczenięciem zagrożonym dysplazją stawów biodrowych pozwala mu długo cieszyć się pełną sprawnością. Zaniedbania w tym okresie powodują ciężkie schorzenia wymagające trudnych i kosztownych zabiegów chirurgicznych.

Zapisz się na konsultację specjalistyczną ze Swoim Pupilem.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (WKP)

WKP najczęściej dotyczy psów ras dużych. Dotyczy również psów małych ras i kotów. Więzadła krzyżowe kolana (przednie i tylne) odpowiadają za stabilność kolana. Zapobiegają przesuwaniu kości piszczelowej do przodu (przednie) lub do tyłu (tylne) w stosunku do kości udowej, oraz ograniczają skręcanie kości piszczelowej. Nieleczone zerwanie powoduje duży dyskomfort psa lub kota, ograniczenie sprawności a z czasem chorobę zwyrodnieniową stawu i jego ciągłą bolesność.

Więcej...

Partnerzy kliniki: